Історія розвитку українського висотного булівництва

     В Україні перший хмарочос (для свого часу) був побудований в 19101912 у Києві на вулиці Інститутська, 16-18, по проекту одеських архітекторів А.Мінкуса і Ф. Троупянского. Будинок називався Дім Гінзбурґа, він мав 11 поверхів. Завдяки природній височині рельєфу, він здавався набагато вище. В 1941 будинок був висаджений а в 1954 на його місці почалось будівництво готелю Москва.


     Госпром під час Другої Світової Війни, 1943

     У листопаді 1928 відкрився Госпром, унікальний на ті часи будинок, у Харкові. Головні архітектори проекту були С. Сєрафімов, М. Фєльґєр, С. Кравєц. Висота харківського «хмарочосу» складала 45 метрів, нараховуючи 13 поверхів. Загальна площа внутрішніх приміщень складає 60 тис. м2. Госпром будувався практично без застосування засобів механізації. Весь обсяг грабарств виконувався вручну, основними знаряддями праці були лопати, тачки, носилки. Під час відкриття, Госпром вважався одним з найсучасніших хмарочосів Європи. На реконструкцію й реставрацію в 20022004 рр. було виділено й освоєно 22,6 млн. грн.

     Наступна значна подія у столичному житті висоток відбулась у 1978 коли розпочалось будівництво будинку обчислювального центру, висота якого складала 121 м. маючи 24 поверхів. Будівництво найвищого будинку столиці припинилось і він був добудований в якості Апеляційного Суду, лише у 2006, на цей час вже маючи 25 поверхів з висотою 127 метрів.

     У грудні 1999 розпочалось будівництво першого із двох висотних будинків, кожен на 28 поверхів, проекту «Вежі» у Дніпропетровську. Будівництво першої черги закінчилось у 2003, другої у 2005. Загальна висота обох будівель складає 123 метрів, але лише 106 м, до кінця кровлі.

     На сьогодні в Україні найвищим хмарочосом зараз вважається побудований у 2006 році Парус, офісна споруда класу-А, в Києві. Він височіє на 136 м, 33 поверхи. Незважаючи на відсутність безлічі хмарочосів, в Україні існують проекти хмарочосів світового рівня. 22 грудня 2006, на Глибочицькій вулиці міста Києва, почалось будівництво Міракс-Плаза, його майбутня висота складатиме 172 метрів і матиме він 44 поверхів. Будівництво здійснює російська компанія «Mirax Group». Будівництво має закінчитись до кінця 2009 року.

     

     Хмарочос «Парус» у Києві

     Крім Києва, останнім часом масштабні проекти хмарочосів стали з'являтися у Дніпропетровську. Крім уже існуючих двох 28 поверхових будинків, у місті існують проекти хмарочосів до 50 поверхів. Серед найвищих зараз будуються два житлових будинка по 25 поверхів, і дві башти з торгівельним комплексом «Міст» у центрі міста, 17 поверхова офісна будівля й житлова на 23 поверхи.

   

     Житловий комплекс Олімп, Харків

     На набережній Дніпропетровська планують збудувати готельний комплекс Парус (не плутати з київським «Парусом!»), одна з будівель буде реконструкцією вже існуючої 28-поверхової «висотки», яка залишилась із радянських часів. Додатково планується збудувати хмарочос на 45 поверхів, дві «висотки» заввишки приблизно з існуючий «Парус», також напівкруглі офісні будинки ще не визначеної висоти. Цей проект ще не підтверджений, остаточний проект імовірно буде іншим, але це дозволяє зрозуміти розмах майбутніх хмарочосів у місті.

     У Харкові найвищою будівлею зараз є житловий комплекс «Олімп», 28 поверхів (25 житлових), висота 110 метрів. Загалом, станом на початок 2007 року, у Харкові будується 15-20 будинків, які мають більше ніж 20 поверхів.

     Один з найвищих хмарочосів у Києві є «Тризуб» - проект хмарочосу світового рівня, на лівому березі біля станції метро Лівобережна, що існуює з 2005, і лише у грудні 2006, головний архітектор проекту Сергій Бабушкін, повідомив про термін початку будівництва, — кінець травня 2007. Станом на січень 2008, будівництво ще не почалось. Висота та поверховість незвичайного проекту залишаються невідомими, у першій офіційній згадці мова йшла про хмарочос у 86 поверхів висотою 402,10 м., але існує велика ймовірність того що, після дозволу здійснювати будівництво на необмежену висоту на лівому березі Києва, остаточний проект матиме більшу висоту (зараз представлено 101). Крім того, перший проект вже відрізнявся він другого, зробленого після відповідної заяви. Хмарочос буде зведений на земельній ділянці у 2,5 га.

     Навколо «Тризубу» планується створення сучасного ділового центру Києва, зокрема будівництво додаткових хмарочосів, серед яких «Тризуб» буде домінантою. Найзначнішим з них є проект хмарочосу у вигляді державного гербу України на 67 поверхів, який вперше передбачалось побудувати на Майдані Незалежності замість Готелю «Україна»(в минулому готель «Москва»). Проект такого рівня змусить звернути світову увагу до Києва, сприяючи туристичному розвитку у місті, створити велику кількість робочих місць, зокрема принесе значні інвестиції місту.

     В 2007 році компанія Alef Estate планувала почати будівництво 48-поверхового хмарочоса загальною площею 129,9 тис. в Дніпропетровську. У «Брамі» з 1 по 6 поверхи буде розташовуватися громадська зона (торговельні приміщення та паркінг), з 7 по 48 поверхи — житлові приміщення. Проект уже двічі змінювався. Розрахункові терміни будівництва хмарочоса — 3 роки. У травні 2007 з'явилась інформація що проект знову змінили, висота нового проекту складає 180 метрів без шпиля. Зі шпилем 210 м. Замість 48 буде 54 поверхів. Закінчити будівництво повинні до Євро 2012.